• הגימנסיה העברית הרצליה

קצת היסטוריה

גימנסיה “הרצליה” – עבר מפואר ועתיד מזהיר! שנים לאחר מותו של ד”ר בנימין זאב הרצל, נכתב בעיתון “ההשקפה” (שנה ה’ גליון מח’): ” צריך לבנות לכבוד הרצל שכונה גדולה עבריה, ימים עיר עבריה… שכל תושביה ידברו רק עברית… ובעיר העברית הזאת יכוננו על שם ד”ר הרצל בית ספר תיכון עברי, זה יהיה לעת עתה זכרון שיגשים את תוכניתו הלאומית של יוצר הציונות המדינית”. דברי חזון אלה הביאו ליסוד הגימנסיה העברית “הרצליה”, בעיר העברית הראשונה, תל-אביב. הגימנסיה “הרצליה” נוסדה בשנת 1905 תרס”ו ע”י ד”ר יהודה מטמן כהן ורעייתו והיתה בית ספר התיכון הראשון בעולם שלימד בעברית. בשנת 1909 נבנה בנינו המפורסם ברחוב הרצל , שהפך לימים למרכז תל-אביב. המתבונן בתכנית “אחוזת בית”, יבחין מיד במגרש הגדול שהוקצה להקמת הגימנסיה העברית הראשונה. חזית הבנין פונה לרחוב הרצל ולמסילת הברזל, וכפי ששנקין אמר: ” כל אדם שיעבור ברכבת יישיר עיניו אל הגימנסיה…” הגימנסיה אכן הפכה למרכז החברתי והתרבותי של השכונה הצעירה. בגימנסיה נערכו אסיפות ודיונים בענייני השכונה ובבעיות הישוב, וכן קונצרטים, הצגות וערבי תרבות. בגימנסיה נוסדו תנועות הנוער, צופי ת”א ומחנות העולים בתום מלחמת העולם השניה שימשה הגימנסיה “הרצליה” כבית חולים.

בחודש אב תרס”ט כאשר נערך טקס הנחת אבן הפינה של המבנה הקבוע אמר המייסד, ד”ר מטמן:” עוד אדריכל, עוד מלמד בעמנו – כאלה אמנם נחוצים, אבל יש הרבה לברוא עוד בעמנו. לא זה בלבד נחוץ לנו. טובתו הפרטית של כל אחד, תבוא לו ממילא כמוהם, אולם אנחנו דואגים לדור שלם ומקווים, שהגימנסיה תקים לנו דור של מהשכלתו. משכילים עבריים שיהיו ראויים ע”פי דעותיהם ורגשותיהם ללכת לפני העם ולהראות לו את הדרך”. לא ארכו ימים ונבואתו של ד”ר מטמן הגשימה את עצמה. אל הגימנסיה נהרו תלמידים רבים, גם תלמידים מהתפוצות שהוריהם חשקו להקנות לילדיהם חינוך עברי. מתוך עשרות המחזורים של הגימנסיה יצאו רבים ממנהיגי הישוב: סופרים, מחנכים, מדענים ואמנים שתרמו לקידום התרבות והחינוך העברי בארץ.

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

107 שנה חלפו מאז הקמת הגימנסיה העברית הרצליה והגיע הזמן לגלות אנשים, מעשים ואירועים מתולדותיה באמצעות אוצר צילומים נדירים ומרתקים. התערוכה מציגה פרקים מתולדות אחד המוסדות החשובים והמשמעותיים ביותר בתו

Screenshot_3.5fe311e8689326.05317712-rem